Więcej informacji
Obcowanie przyrodą to fascynujące lekarstwo, które uzdrawia, a nie leczy.
Każdego roku organiujemy wiele botanicznych spacerów, spotykamy się w różnych miejscach naszego regionu, rozprawiamy o dziedzictwie, kulturze, zdrowiu, życiu w zgodzie z naturą, ale też gotujemy, odnawiamy stare receptury na proste sezonowe dania wprost z dzikiej kuchni świata roślin. Na naszych szlakach zawiązują się nowe znajomosci, a nawet przyjaźnie i dzielimy się doświadczeniami, opowieściami i przepisami na pyszne i zdrowe dania.
Kozielecka przyroda wzywa po raz 4!
Zapraszamy Was na pierwsze tego roku plenerowe warsztaty połączone z botanicznym spacerem, czli etnografią terenową, gotowaniem, ważeniem naparów.
Ruszymy nadwiślańskim szlakiem starych wierzb w poszukiwaniu zielnych roślin łężnych. Zbierzemy bukiet tych jadalnych, pełnych prozdrowotnych mikro i makroelementów sprawdzających się w dzikiej kuchni, garść leczniczych, bukiet herbacianych.
To będzie długi, zdrowy spacer zwieńczony pożywną strawą, czyli zupką z dzikich ziół, którą zaserwujemy Wam na kozieleckiej polanie.
Plan warsztatów:
1. Zbiórka w sercu Kozielca na parkingu pod zabytkowym kościołem g. 10:00
2. Spacerkiem podążymy ku ścieżce edukacyjnej znajdującej się w dolnej części Kozielca. Uraczymy Was opowieściami na temat historycznych przemian krajobrazu nadwiślańskiego, opowiemy o neolicie i skończymy na współczesności;). Opowiemy o przemianach, które zaszły w środowisku naturalnym, o znaczeniu roślin naturalnych i antropogenicznych.
3. Zioła rosną wokół nas. Uważny spacer botaniczny połączony z rozpoznawaniem roślin zielnych. Na półmetku pokrzepiająca niespodzianka.
4. Rośliny jadalne, trujące, zielne i te owiane tajemnicą. Pojawi się temat nadwiślańskich wierzb, botaniki lasów łężnych, wody i bobrów!
5. O kleszczu, komarze, czyli jakie remedium z natury na odstraszenie owadów.
6. Komponowanie herbatek z darów nadwiślańskiej natury.
7. Wierzby i legendy.
8. Finalnie na polanie poczęstujemy Was naszą vege zupką pokrzepiającą ciało i umysł. Uwarzymy też nasz napar ze świeżych roślin pozyskanych z natury.
9. Po 13:00 planujemy czas konsumpcji i rozmów na temat roślin zielnych. Po warsztatach można we własnym zakresie przedłużyć spacer.
Czas warsztatów: 4 godziny
Cena:250 zł /osoba
Dzieci wstęp wolny
Liczba miejsc jest ograniczona
Dojazd: autem
Co zabrać: odpowiednie ubranie, wygodne obuwie i dobry nastrój!
Zapisy: przyjmujemy do 1 maja, tradycyjnie mailowo: makowelato@gmail.com, telefonicznie 721295152 (Kasia) oraz przez nasz e-sklep.
Masz pytania dzwoń śmiało! Nr podany powyżej.
Do zobaczenia na nadwiślańskim szlaku!