Najczęściej kupowane

 • Majówka
  Majówka

  Herbatka wspierająca oczyszczanie organizmu. Skład: ziele mniszka...

  25,00 zł
 • Polanka
  Polanka

  Herbatka wspierająca górne drogi oddechowe. Skład: ziele macierzanki,...

  25,00 zł
 • Leśna Nimfa
  Leśna Nimfa

  Skład: ziele czarnej jagody, pokrzywy, kwiat głogu i bzu czarnego....

  25,00 zł
 • Słodki Sen
  Słodki Sen

  Herbatka uspokajająca. Skład: ziele melisy cytrynowej, owoce głogu,...

  25,00 zł

Informacje

Ostatnio przeglądane

Polanka

Nowy produkt

Herbatka wspierająca górne drogi oddechowe.

Skład: ziele macierzanki, kwiat macierzanki, chabra, nagietka, koniczyny łąkowej i oregano lebiodki.

Więcej szczegółów

25,00 zł

Więcej informacji

Ta mieszanka herbaciana jest naszą największa dumą. Receptura sporządzona przez naszych przodków przetrwała do dziś. Mało tego, macierzanka, którą znajdziecie w słoiczku to cały czas ta sama roślina, ta którą babcia przywiozła ze sobą ze wschodu Polski.

Rośliny zielne towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Ze względu na swe moce i cenne właściwości na przestrzeni wieków stawały się elementami rytuałów, kultów, obrządków związanych z religią, by wreszcie zagościć na stałe w jadłospisie, medycynie, codziennym życiu. Wszystkie te role odegrała występująca niemal na terenie całej Europy Macierzanka. W Polsce jej pojawienie datuje się na okres panowania króla Zygmunta Starego, gdzie z powodzeniem używana na dworze wreszcie trafiła jako pożytek dla reszty społeczeństwa do lasów, na polany, pastwiska i bezdroża. W Polsce ściśle powiązana z kultem Maryjnym, religią i ludowym lecznictwem stała się wreszcie niemal codziennie pijaną herbatką. Z racji, że to krewniaczka tymianku używano jej zamiennie do przygotowywania potraw mięsnych. Rozpowszechniana i popularna  na Lubelszczyźnie przybyła wraz z migrującą stamtąd ludnością na północ i zachód kraju. Dzięki wielu rodzinom ze wschodu osiadłym na terenie kujawsko – pomorskiego jest nieodłącznym elementem tradycji i kultury tego regionu.

Jak podaje literatura zielarska rośliny tej mieszanki wykazują właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne, łagodzą objawy chrypki, kaszlu, kataru. Aromat macierzanki przypomina tymianek.
To doskonała herbatka na jesienne i zimowe poranki, zaparzona po 5 minutach nabiera lekko zielonkawego koloru, po dłuższym czasie napar bogaty jest w garbniki (gorycze) i przyjmuje lekko bursztynowa barwę.
Herbatka doskonała dla malucha i seniora.
12 lipca 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Departamentem Promocji i Jakości Żywności umieściło naszą Polankę na Liście Produktów Tradycyjnych.
Słoiczek o pojemności 350 ml pozwoli uzyskać ok. 25-30 filiżanek naparu.
Proces zbioru, suszenia, cięcia i pakowania odbywa się ręcznie.

Data zbioru i pakowania surowców 2022.

Pochodzenie: Makowisko

Herbatka nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników.

Produkty powiązane