Bazą mieszanki są majowe liście czarnej jagody. Oczywiście zbieramy podczas suchej pory, bez rosy i deszczu. To bardzo pracochłonne zajęcie, bo listeczki malutkie i kruchutkie. Rzecz jasna nie ogałacamy krzaczków doszczętnie, należy pamiętać, że ta maleńka krzewinka ma jeszcze ważne zadanie do wykonania - wydać owoce, czyli czarne jagody.
Liście zawierają garbniki, cukry, flawonoidy, antocyjany. Mają właściwości przeciwcukrzycowe, bakteriobójcze, przeciwzapalne i lekko moczopędne.
Pokrzywa (Urtica dioica), każdy ją zapewne zna. Jej wpływ na organizm ludzki jest ogromny! Działa odtruwająco, przeciwzapalnie, wzmacniająco, pobudza trawienie.
Bez czarny (Sambucus nigra) i to co nas w nim urzeka prócz oczywiście pozytywnego wpływu na organizm to zapach i smak.
Kwiaty pachną bajecznie, słodko, czasami ich aromat przywodzi na myśl miód. Nadaje herbatce nutu słodyczy.
Kwiat głogu (Crataegi inflorescentia). Związki czynne zawarte w kwiatach działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, dróg moczowych, naczyń krwionośnych. Wywierają korzystny wpływ na pracę serca.
Leśna w 100%, ale nie ma co od niej oczekiwać woni poziomek, jagód, malin i barwy hibiskusa (jak to w zwyczaju mają owocowe bądź leśne herbatki marketowe). Pachnie lasem, ale tym romantycznym, delikatnie lekko kwaśna, z nutą goryczki z minimalną słodyczą kwiatów czarnego bzu.
To doskonała herbatka do codziennego picia, zaparzona po 5 minutach nabiera lekko zielonkawego koloru, po dłuższym czasie napar bogaty jest w garbniki (gorycze) i przyjmuje lekko bursztynowa barwę.
Słoiczek ma pojemność 350 ml, co daje nam ok. 25 filiżanek naparu.
Proces zbioru, suszenia, cięcia i pakowania odbywa się ręcznie.
Data zbioru i pakowania surowców 2022.
Pochodzenie: Makowisko
Herbatka nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników.
